חוגי בית – לא רק פוליטיקה…

1. מהו חוג בית?

חוג בית כשמו כן הוא – התכנסות של קבוצת אנשים בחלל ביתי, בלתי פורמאלי ובאווירה אינטימית.

לקבוצת הנוכחים יש בדרך כלל צביון דומה: דעות פוליטיות, קרבה לדת, מצב כלכלי-חברתי וכדומה.

חוג הבית כולל ארוחה (קלה או ארוחת ערב לכל דבר וענין) ותוכן כלשהו: החל מהרצאת העשרה ומפגש סופר וכלה, במפגש עם פוליטיקאי, בעתות פריימריז ובחירות. הנוכחים בחוג מזמינים את הפוליטיקאי כדי להתרשם ממנו ומיוזמותיו ואילו הפוליטיקאים מגיעים לחוג הבית במטרה לבסס קשרי ידידות שיניבו בהמשך 'קולות חיים'. במקרה שכזה, נושאי השיחה, כמו גם תוכנה של ההרצאה, סגנון הלבוש והשפה, יותאמו לנוכחים בחוג הבית. מטבע הדברים, חוג בית ברעננה לא ידמה לחוג בית באלקנה, אשקלון או ראש פינה.

2. חוגי בית והרצאות העשרה

חוגי הבית אותם אני מעוניינת לתאר, הם אילו שבהם יוצא לי לקחת חלק כדרך קבע כבר מספר שנים. ביקרתי בחוגים מאוד וותיקים – בין עשרה לעשרים זוגות המתגוררים בערים סמוכות (רמת- גן – פתח-תקווה, קרית מוצקין – קרית אתא, רעננה-הוד השרון וכו") ונפגשים כבר לא מעט שנים (בחלק מן המקרים כעשרים שנה), אחת לחודש בסלון ביתם של אחד מהזוגות. המועד בו מתקיים חוג הבית, כמו גם קבלת ההחלטה בנוגע לתוכן התרבותי, משתנים בין המגזר החילוני למגזר הדתי.

בחוגי הבית של המגזר החילוני, מקובלים מפגשים בערבי שישי כספתח לסוף השבוע. פעמים רבות מונהג ועד (המתחלף אחת לחצי שנה-שנה) והוא זה שמכריע אילו מרצים והרצאות יהיו בתוכנית החוג לשנה הקרובה. בחוגי בית במגזר הדתי, המכונים גם חוגי חזון, נהוג להיפגש במוצאי שבת, בפתחו של השבוע ואותו זוג שאחראי על האירוח באותו סבב, הם אילו שצריכים לדאוג לתוכנית התרבותית (המרצה, ההרצאה או מופע) של הערב. המרצים שלוקחים חלק בחוגי בית ובחוגי החזון, יודעים שמדובר בקהל שכבר שמע וראה כמעט הכל – אנשי העולם הגדול, שוחרי תרבות וסקרנים, המחפשים אתנחתא מהשגרה ומהמשימות היומיומיות. בהתאם לאווירה ולהווייה החברתית, גם על ההרצאה להיות מעניינת ומעשירה אך בו בזמן מהנה והפגתית. מדובר במפגש חברתי לכל דבר ועניין וההרצאה היא תוספת לבילוי המשותף ולנושאי השיחה המרובים של החברים בקבוצה.

3. חוג בית – משלב התכנון ועד לשלב הביצוע

אז באיזה שלב אני כמרצה נכנסת לתפקיד? כבר בשלב התכנון – כאשר הועד האחראי על התוכנית התרבותית או הזוג המארח, יוצרים איתי קשר. בשלב זה, אני מבררת איתם כמה שיותר פרטים על הפורום של חוג הבית או חוג החזון: גילאים, עיסוקים, תחומי עניין, העדפות ועוד. בהתאם למה שאני שומעת מהם, אני יכולה להמליץ על  אותה הרצאה מבין מגוון הרצאותיי, שתתאים כמו כפפה ליד לחברי הקבוצה.

בשלב הביצוע, אני שמה דגש על הרצאה שבו בזמן תעניין את חברי החוג, תסב להם הנאה ותשדרג את הערב.

צרו קשר לפרטים נוספים והזמנות:

michal@lesser.co.il

0544-746314

צרו קשר לפרטים נוספים והזמנות: